Інформація для батьків  “Адаптація. Як з нею впоратися”

Адаптація – це пристосування або звикання організму до нової обстановки. Для дитини дитячий садок, безсумнівно, є ще невідомим простором, з новим оточенням і відносинами. Цей процес вимагає великих витрат психічної енергії і часто проходить із напругою, а то й перенапругою психічних та фізичних сил організму.

У цей період майже всі мами думають, що саме їхня дитина “несадівська”, а решта малюків, нібито, поводяться і почуваються краще. Але це не так. Адаптація зазвичай протікає складно із масою негативних зрушень у дитячому організмі. Ці зрушення відбуваються всіх рівнях, в усіх системах. У новій обстановці малюк постійно перебуває в сильній нервово-психічній напрузі, стресі, яка не припиняється ні на хвилину особливо в перші дні. Багато особливостей поведінки дитини в період адаптації до дитячого садка лякають батьків настільки, що вони замислюються: а чи зможе дитина взагалі адаптуватися, чи закінчиться колись цей “жах”? З упевненістю можна сказати: ті особливості поведінки, які дуже турбують батьків, в основному є типовими для всіх дітей, що знаходяться в процесі адаптації до дитячого садка. У цей період майже всі мами думають, що саме їхня дитина “несадівська”, а решта малюків, нібито, поводяться і почуваються краще. Але це не так. Адаптація зазвичай протікає складно із масою негативних зрушень у дитячому організмі. Ці зрушення відбуваються всіх рівнях, в усіх системах. У новій обстановці малюк постійно перебуває в сильній нервово-психічній напрузі, стресі, яка не припиняється ні на хвилину особливо в перші дні.

Як полегшити дитині звикання до дитячого садка

Часто батьки ставлять вихователям питання: «Чому дитина йде до дитсадка зі сльозами і коли цей «жах» закінчиться?» Справді, у більшості дітей молодших груп адаптація до ДНЗ проходить болісно: малюки довго не можуть звикнути до дитячого садка, влаштовують істерики, деяких від мам вранці доводиться «відтягувати». Спробуємо розібратися, чому так відбувається і як полегшити адаптацію дітей у дитячому садку. Практично готовий матеріал для вихователів на тему: «Консультація для батьків «Адаптація дітей 2-3 років у дитячому садку».

Адаптація до дитячого садка дитини

Діти звикають до дитячого садка по-різному: хтось із перших днів ходити до дитсадка з радістю, а хтось не може заспокоїтися цілий день і батьків увечері зустрічає ревами. Найчастіше у 2-3-х літніх малюків розставання з мамою супроводжується сльозами, а потім вони відволікаються на іграшки та заспокоюються. І це нормально.

Запитання: «Коли дитина звикне до дитсадка і перестане плакати». Мине час та адаптаційний період завершиться. Ось лише тривалість цього періоду у кожного буде своя. Все залежить від рівня адаптації дітей.

Як полегшити період звикання до дитячого садка

Зважаючи на питання, які були поставлені в період підготовки до консультації «Адаптація дітей 2-3 років у дитячому садку», було зроблено висновок, що залишаючи дитину в дитячому садку, батьки турбуються, як вона проведе день без них. Це нормальна реакція, адже дитина залишається з чужими людьми. До того ж, небажання малюка заходити до групи, сльози, прохання забрати його негайно додому будь-яку маму змусять хвилюватись. Тому хочемо поділитися важливими рекомендаціями, як полегшити дитині період адаптації.

Дотримуйтесь найважливішого правила: спокійна мама – спокійна дитина. Віддаючи сина чи доньку вихователю, намагайтеся зберігати спокій, бо діти дуже добре відчувають емоційний стан. Якщо мама привела дитину, поділу і весь час відтягує момент розлучення, вона дає привід малюкові для страху та хвилювань. Порада: налаштуйте себе на розлучення заздалегідь, пам’ятайте, що це неминуче. Переодягли дитину, поцілували, пообіцяли, що обов’язково заберете її з дитячого садка і швиденько пішли — ось правильний алгоритм дій у перші дні.

Час перебування у дитячому садку збільшуйте поступово. У період адаптації залишати дитину 2-3 років у дитсадку на цілий день не рекомендується. Почати потрібно лише з кількох годин на день з поступовим збільшенням часу перебування. Один-два тижні малюка потрібно забирати після обіду, потім після денного сну і ще за кілька днів спробувати залишати вже на цілий день.

Відвідуйте дитячий садок регулярно. Щоб дитина швидше адаптувалася, потрібно водити її в дитсадок щодня. Тільки хвороба може стати вагомою причиною невідвідування ДС.

Придумайте “ритуал прощання” з дитиною. Довгих прощань не влаштовуйте, впевнено кажіть, коли заберете дитину додому (після обіду, сну, ввечері), цілуєте в щоку, обіймаєте, махаєте рукою і йдете.

Дайте ребенку «оберег» — вещь, которая будет напоминать ему о доме, например, браслетик подаренный мамой, мягкую игрушку. Можно дать «ключ от дома», без которого, пока не заберете малыша из садика, домой не попадете.

Створіть мотивацію для відвідування дитячого садка: потрібно подивитися, як годують рибок чи скучила улюблена іграшка тощо.

Ніколи не обговорюйте те, що не влаштовує вас у дитсадку при дитині.

Якщо розставання з мамою проходить важко, то рекомендується долучити тата, бабусю чи когось із родичів, щоб вони відводили малюка до дитсадка.

Помилки батьків, що ускладнюють адаптацію дитини

Чого не можна робити мамі з татом у період адаптації дитини 2-3 років до садка:

Не можна лякати дитину. Часто батьки лякають своїх дітей дитсадком: «Ось не слухатимешся мене — підеш завтра до садка». Подумайте, хіба місце, яким лякають, здатне викликати позитивні емоції?

Не можна карати за сльози під час розставання. Ніколи не гнівайтесь на дитину за те, що вона не хоче йти в дитсадок і плаче. Це нормальна реакція для дітей 2-3 років. Краще поцілуйте, обійміть його і ще раз запевніть, що ви його дуже любите і обов’язково заберете з дитсадка.

Не можна обіцяти дитині те, що потім не зможете виконати. Наприклад, якщо мама сказала, що забере відразу після обіду, то вона має так і вчинити. Через невиконану обіцянку у дітей часто трапляються істерики. Як же тут не плакати, якщо мама обіцяла і не прийшла, може, вона збирається залишити в садку на ніч. Таким чином, можна назавжди втратити довіру дитини. Краще говорити конкретно, що забрати можете лише ввечері і не давати «порожніх» обіцянок.

Ігри, що допомагають швидше адаптуватися до дитячого садка

Гра – важливий вид діяльності для дитини. Психологи стверджують, що за допомогою простих ігор можна значно полегшити період адаптації до дитячого садка. Пограйте зі своїми дітлахами в такі ігри:

Під час гри в дитячий садок може бути багато сюжетних ліній:

“Діти збираються на прогулянку”.

“Діти обідають”.

«Діти приходять до дитячого садка».

“Діти готуються до денного сну”.

“Діти на прогулянці”.

Роль вихователя може взяти він мама чи дитина, а дітлахами нехай будуть іграшки. За допомогою гри малюк зможе осягнути правила поведінки у дитячому садку, звикне до думки, що там добре.

«Складаємо казку»

Запропонуйте дитині придумати казку про те, як її улюблена іграшка потрапила до дитячого садка і потім обіграйте її. Приклад казки: «Жив у світі маленький Зайчик. І ось настав час йти йому до дитячого садка. Мама Зайчиха відвела Зайчика до дитячого садка, а сама пішла за морквою. Зайчику спочатку було страшно, хотілося плакати, але він стримав сльози, бо не хотів засмучувати маму. Потім він потоваришував із вихователем та дітьми. Виявилося, що в садку дуже цікаво: тут вчать малювати, ліпити фігурки із пластиліну, навіть є музичні заняття, на яких дітки танцюють та співають пісеньки. День у дитсадку пройшов швидко, а ввечері за Зайчиком прийшла мама, побачила, що він не плаче, дуже зраділа. Водночас вони радісні пішли додому».

Батько називає певні дії, а дитина має визначити, чи добре так робити чи ні. При позитивній відповіді він плескає в долоні, при негативному погрожує пальчиком і каже: «Аяяяй».

Варіанти питань:

грати з іграшками у дитячому садку;

плакати вранці;

дружити з іншими дітками;

соромитися попроситися в туалет;

самостійно їсти суп;

заважати діткам спати під час денного сну;

робити вранці заряджання і т.д.

Насамкінець ще одна важлива порада батькам: намагайтеся приходити за дитиною раніше, щоб вона не залишалася однією з останніх у групі, підтримуйте її у всьому, хвалите за маленькі досягнення, частіше посміхайтеся, зберігайте спокій і скоро ви помітите, що дитина почала ходити в дитячу сад із задоволенням.